درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها
دسته‌بندی مطالب
صفحه اصلی
اقامت‌گاه‌ها
تورها
صنایع دستی و سوغات
کرونا
جاذبه‌های دیدنی
غذاهای محلی
آداب و رسوم
مقاله
جستجو بر اساس
مکان
عبارت
ظروف مسی
فالوده یزدی
قالی همدان
koochita
108

قالی همدان

قالی همدان اسم‌های مختلفی دارن که از بین اون‌ها، پنج چارک و دوزرعی طرفدارهای زیادی پیدا کردن. فرشهای خرکی، کناره، پشتی و روکرسی هم از فرشهای دیگه‌ی همدان به حساب میان.

 وقتی به شهر همدان سفر می‌کنید بعد از یه چند روزی که در شهر گشت و گزار کنید و جاهای تاریخی و دیدنی شهر رو دیدید، یه سری هم به بازار همدان بزنید که هم معماری قدیمی بازارش رو ببینید، هم این که از وسایل قشنگ و سنتی‌اش خرید کنید. قالیچه‌های زیبا که از هنرها و صنایع دستی همدان هست برای خود بخرید. در خیلی از شهرهای ایران هنر قالی بافی رونق داره. شهر همدان به خاطر رونق کشاورزی و دامداری و تولید پشم و نخ‌های مرغوب یکی از پیشگام‌های این هنر به حساب میاد.

قالی همدان

 شاید کمتر شنیده باشید که قالی‌های این شهر هم معروف هست و مردم هنرمند اون زیاد به این هنر زیبا مشغول هستن.که این شهر در تولید پشم و نخ چون که پیشگام هست و به خاطر دام‌های زیادی که دارن، نخ و پشم هم به وفور پیدا میشه، برای همین قالی بافی هم زیاد انجام میشه. مخصوصا قالی‌های سنتی با طرح‌های خیلی قدیمی‌ای که در این استان زیاد بافته میشن، واقعا زیبا هستن.

هنرمندهای قالی‌باف همدان مثل بقیه‌ی شهرها، سبک و سیاق خاص خودشون رو برای بافت فرش دارن. ویژگی‌هایی مثل استفاده از پشم‌های دست ریس شده، رنگرزی طبیعی و استفاده از طرح‌های شکسته و هندسی، از ویژگی‌های قالی همدان به حساب میاد. ماهی و ترنج هم طرح‌هایی هستن که در قالی همدان بیشتر به چشم می‌خورن. برای رنگ نخ‌ها، از شیره‌ی گیاهان استفاده میشه که به اصطلاح به اون‌ها قالی‌هایی با رنگ‌های ثابت میگن که هر چقدر کهنه‌تر میشن زیباییشون بیشتر میشه.

 

اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
نظر خود را در مورد سفرنامه با ما در میان بگذارید